23.11.1984 tarihinde Balıkesir Belediyespor Kulübü Derneği adıyla kurulan kulübümüz, 03.06.2014 tarihinde Balıkesir’in büyükşehir olmasından itibaren Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Kulübü Derneği adı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kulübümüz; Balıkesir’de yaşayan her yaştan insanlara spor yaptırmak, sporu sevdirmek, Balıkesir halkının spora ilgisini sürekli yüksek tutmak, gençlerimizi spor sayesinde kötü alışkanlıklardan uzak tutup aynı zamanda da erdemli birer birey olmalarını sağlamak, ilimizin spor kültürünü ve sportif kimliğini oluşturmak felsefesi ve hedefi ile; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait spor tesislerinde, 70’a yakın antrenör ve eğitmeni, yaklaşık 1100 lisanslı sporcusu ile çalışmalarına ilk günkü heyecan ve ciddiyetle devam etmektedir.

Kuruluş aşamasında Futbol branşında faaliyet gösteren kulübümüz, sonraki yıllarda Futbol, Voleybol, Minder Güreşi, Yağlı Güreş, Basketbol, Masa Tenisi, Triatlon, Tekerlekli Sandalye Basketbol, Boks, Zıpkınla Balık Avlama. Judo, Eskrim, Dağcılık ve Atletizm branşlarında faaliyetlerine devam etmektedir.